Forum  Strona Główna



 

tarło gurami

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Jak rozmnożyć rybki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
byku
Junior Admin
Junior Admin


Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: 2008 Lut 12, Wto 20:10    Temat postu: tarło gurami

mam pytanie jak dochodzi do tarła gurami dwuplamiste . pilnie proszę o kontakt.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bartek
Moderator
Moderator


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: 2008 Lut 13, Śro 16:23    Temat postu:

Gurami Dwuplamiste jak i inne ryby rodziny, z której pochodzą, rozmnażają się podczas pory deszczowej. W ich środowisku pora deszczowa to okres od października do stycznia, natomiast w akwariach... można ją stymulować. Jak? Otóż akwarysta chcący rozmnożyć te ryby powinien około dwa tygodnie przed tarłem podjąć pewne zbiegi wobec ryb znajdujących się jeszcze w akwarium ogólnym.
Po pierwsze - ryby trzeba zacząć obficiej karmić. Jest to gatunek wszystkożerny, zjadający pokarmy żywe i preparowane. W tym okresie można podać im mrożone larwy owadów ochotkowatych, wazonkowce, czy też wysokobiałkowe karmy sprzedawane w sklepach akwarystycznych.
Po drugie - w tym okresie nie podmienia się wody w akwarium. Woda ma się "zestarzeć". Związane jest to z cyklem pór - suchej i deszczowej, gdzie w porze suchej woda nie jest odświeżana.

W tym czasie można przygotować zbiornik tarliskowy o pojemności około 30 litrów. Wyposażyć go należy w odpowiednie akcesoria - takie jak grzałka i filtr z dobrym napowietrzaczem.
Należy albo gęsto obsadzić zbiornik roślinami, albo wyposażyć go w grotę. Zabiegi te mają posłużyć zapewnieniu kryjówek dla samicy, która w związku z agresją samca może być narażona nawet na śmierć.
Akwarium zalewa się starą wodą do wysokości około 12 centymetrów, a następnie dolewa świeżej. Wysokość słupa wody powinna wynosić około 18 centymetrów. Na powierzchni wody muszą pływać rośliny, które posłużą za "stabilizator" dla gniazda (Gurami Dwuplamiste są rybami budującymi gniazdo dla ikry).
Temperaturę wody podnosi się do około 30° Celsjusza, wpuszczając przedtem do niej parę ryb przeznaczonych do tarła.
Z zasady symptomy tarła zaczynają występować już w drugiej dobie po odstawieniu ryb do akwarium tarliskowego. Samiec zaczyna w wybranym przez siebie miejscu, z bąbelków powietrza otoczonych lepką i trwałą wydzieliną budować gniazdo (wykorzystując też do tego rośliny), a następnie próbuje zapędzić pod nie samicę. Pod gniazdem owija się wokół niej, odwraca brzuchem do góry i "wyciska" z niej ikrę wydzielając w tym samym czasie mlecz. Ikra i mlecz są lżejsze od wody, wypływają więc na wierzch napotykając na swej drodze gniazdo i tam pozostając. Po zakończonym tarle należy odłowić samicę. Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec. Powtórzę, że przejawia w tym czasie agresję wobec intruzów, a takim intruzem staje się też samica, która spełniła już swoje zadanie.
W początkowym okresie opieki samiec dodaje do gniazda bąbelków z powietrzem, zakrywając nimi ikrę od spodu. Później zbiera uciekające larwy lokując je w gnieździe. Po trzech dniach małe rybki rozpływają się po zbiorniku. W tym momencie należy zabrać samca, bo traktować je zaczyna jak żywy pokarm i może zjeść cały miot. Tu muszę podkreślić, że bywają też takie samce, które wycierają samicę, a następnie zjadają ikrę. Z tego też powodu ja osobiście zrezygnowałem z pozostawiania samca w akwarium z ikrą. Zaraz po odbytym tarle odławiam go, a następnie wkładam do wody kamień napowietrzający. Napór powietrza z napowietrzacza rozbija gniazdo, ale nie szkodzi to ikrze i larwom.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gianni
Administrator
Administrator


Dołączył: 17 Maj 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: 2008 Lut 13, Śro 17:00    Temat postu:

Dojarzłość płciową osiągają już osobniki o długości 7-8 cm. Samiec tego gatunku jest przed okresem godowym bardzo agresywny wobec samicy. W okresie tarła ryby te zmieniają ubarwienie. Ciało ich staje się czarnoszaro - marmurkowane. Z chwilą gdy gody zostają zakończone należy samicę usunąć z akwarium, aby nie przeszkadzała partnerowi w opiece nad gniazdem z jajami. Samiec w tym czasie wzmacnia gniazdo nową warstwą pęcherzyków powietrza. Larwy w liczbie do 1000 sztuk, wykluwają się mniej więcej po 3 dniach. Z chwilą gdy wylęg opuści gniazdo, należy karmić go początkowo mikroplanktonem zwierzęcym, najlepiej wrotkami. Dopiero w 3 lub w 4 tygodniu życia u narybku wykształca się błędnik.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Jak rozmnożyć rybki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin